یکی از ابزارهای پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی، چرخ داربستی است که در انواع گوناگون تولید می‌شود. از این چرخ‌ها برای جابه‌جایی و حرکت دادن راحت اجسام استفاده می‌کنند. حداقل سایز چرخ داربستی برابر با ۱۵۰ و حداکثر آن برابر با ۲۰۰ است که هرکس با توجه به هدف خود، سایز مورد نظر را انتخاب می‌کند. با کمک این چرخ‌ها دیگر نیازی به باز کردن لوله‌های داربستی نیست و می‌توان به‌راحتی آن‌ها را جابه‌جا کرد.
چرخ‌های داربستی چه جنسی دارند؟

این محصولات در دو جنس زیر تولید می‌شوند:

ورقی با رویه پلی ‌اورتان
آهنی با روکش لاستیکی

چرخ‌های داربستی در چه مدل‌هایی تولید می‌شوند؟

چرخ‌های داربستی در انواع زیر موجود هستند که بسته به نوع عملکردی که مورد نیاز است از آن‌ها استفاده می‌کنند:

چرخ‌های داربستی ثابت: این نوع چرخ‌ها می‌توانند فقط حرکت به سمت جلو و عقب داشته باشند؛ یعنی مسیر حرکت آن‌ها مستقیم است.
چرخ‌های داربستی گردان: چرخ گردان، حرکت دورانی دارد. توانایی گردش ۳۶۰ درجه و حرکت در مسیرهای مختلف از قابلیت‌های این مدل چرخ داربستی است که هم در نوع ترمز دار و هم بدون ترمز تولید می‌شود.
چرخ‌های داربستی ترمز دار: مدل ترمز دار در دو نوع زیر تولید می‌شود:
چرخ‌های داربستی ترمز دار پلی اورتان با قطر ۱۵۰ میلی‌متر که پهنای چرخ آن برابر با ۵۰ میلی‌متر است. این نوع چرخ می‌تواند بارهایی با وزن ۳۸۰ کیلوگرم را تحمل کند.
چرخ‌های داربستی ترمز دار پلی اورتان با قطر ۲۰۰ میلی‌متر و پهنای چرخی برابر با ۵۰ میلی‌متر که بارهایی با وزن ۵۰۰ کیلوگرم را تحمل می‌کند.
چرخ‌های داربستی بدون ترمز: این نوع چرخ‌ها می‌توانند بارهایی با وزن زیاد را تحمل کنند و جنس بدنه آن‌ها از ورقه آهنی است. چرخ بدون ترمز با ارتفاع ۲۶ سانتی‌متر تولید می‌شود و دو جفت آن تا یک تن بار، ظرفیت تحمل دارند.

چرخ‌های داربستی چه مزایایی دارند؟

قابلیت تنظیم ارتفاع دارند.
می‌توان به‌راحتی آن‌ها را تا کرد.